четвъртък, 5 ноември 2026 Монтана …
Последно Шофьор с положителна проба за кокаин е задържан след катастрофа на Петрохан Задържаха 36-годишен от Безденица след нападение с моторен трион Катастрофа край Берковица рани четирима, движението е в една лента ПТП в Петрохан с пострадали, положителен тест за кокаин и задържани в Монтана и Лом Ноември в Монтана: мюзикъл, комедия, фолклорни концерти и куклена премиера Възобновено е строителството на новия водопровод в село Трайково
Общество

До 11:00 в област Монтана са гласували 7,24% от избирателите

До 11:00 в неделя в област Монтана са гласували 8229 души, или 7,24% от избирателите. Най-активна е община Георги Дамяново с 17,18%, най-слаба е Лом с 4,83%.

Избирателна секция по време на гласуване в България
Снимка: БТА – Монтана

До 11:00 часа в неделя, 25 октомври, в област Монтана са упражнили правото си на глас 8229 души. Това са 7,24% от общо 113 677 избиратели в региона, съобщиха от Районната избирателна комисия (РИК) в Монтана. Най-активни са жителите на най-малката по население община Георги Дамяново, където до обяд са гласували 17,18% от хората с право на глас. Най-слабо до този час са се възползвали от вота в Лом – 4,83%.

Какво показват данните към 11:00

Общата цифра за областта показва, че сутринта е минала спокойно, а над 92% от избирателите все още не са гласували. Точният брой на онези, които не са посетили секциите до 11:00, е 105 448 души. Този показател не бива да се тълкува като прогноза за крайната активност. Той отразява само първите часове от изборния ден, а окончателните данни ще бъдат обявени от избирателната комисия след края на гласуването.

Разликите между общините са значителни. Между най-активната и най-малко активната община има 12,35 процентни пункта. Георги Дамяново е с повече от два пъти по-висока активност от средната за областта, а Лом остава с над два пункта под нея.

Класиране по общини

Според РИК в Монтана към 11:00 часа активността по общини е следната:

  • Георги Дамяново – 17,18%
  • Чипровци – 13,37%
  • Вършец – 9,26%
  • Брусарци – 8,19%
  • Монтана – 7,83%
  • Берковица – 7,68%
  • Бойчиновци – 7,22%
  • Медковец – 6,95%
  • Якимово – 5,82%
  • Вълчедръм – 5,72%
  • Лом – 4,83%

Шест общини са над средното за областта от 7,24%: Георги Дамяново, Чипровци, Вършец, Брусарци, Монтана и Берковица. Общините Монтана и Берковица са над него с по-малко от един пункт. Бойчиновци е почти на средното ниво, с едва две стотни под него. Останалите четири общини – Медковец, Якимово, Вълчедръм и Лом – са под средната стойност.

Малките общини начело

Челните места заемат общини в планинската част на областта. Георги Дамяново е планинска община до границата със Сърбия. На нейна територия е Лопушанският манастир „Св. Йоан Предтеча“, където Иван Вазов пише част от романа „Под игото“. Следва Чипровци с 13,37%. Това е почти два пъти над средната стойност за областта. Градът е в подножието на Чипровската планина и е известен с чипровските килими, вписани в представителния списък на ЮНЕСКО през 2014 г., както и с Чипровското въстание от 1688 г. На трето място е Вършец с 9,26%, най-старият балнеокурорт в България.

Данните от РИК не посочват причините за по-високата ранна активност в тези общини. Затова не може да се каже дали зад нея стои организация на гласуването, навици на местните жители или нещо друго. Известно е само, че в малките общини хората са излезли по-рано.

По-ниска активност в Лом и дунавските общини

В долната част на класирането са Лом, Вълчедръм и Якимово. Лом е вторият по големина град в областта и пристанище на Дунав. Именно там сутрешната активност е най-ниска – 4,83%. Вълчедръм е крайдунавска община в Дунавската равнина, а Якимово е малка община от четири села в същата равнина. И двете са под 6%.

Областният център Монтана е с 7,83%, или 0,59 пункта над средното за областта. Берковица, градът в полите на Берковската планина, е малко зад него със 7,68%. Брусарци, градът с важна гара по линията към Видин, е с 8,19%. Медковец, малката община от пет села между Монтана и Лом, е с 6,95%. Бойчиновци, известен като железопътен възел, е със 7,22%.

Какво да имат предвид гражданите

Данните са към 11:00 часа и през деня могат да се променят значително, така че подредбата на общините по-късно може да е различна. Актуална информация за хода на гласуването в областта дава РИК в Монтана.

  • За въпроси около мястото на гласуване и секциите избирателите могат да се обръщат към общинската администрация по местоживеене и към съответната избирателна комисия.
  • При нарушения в изборния ден сигнали се подават към компетентните органи, а при спешност – на единния европейски номер 112.
  • Окончателните резултати и крайната активност ще бъдат обявени от избирателните комисии след края на изборния ден.

Накратко

Към 11:00 часа гласуването в област Монтана тече с умерена активност: 7,24% от избирателите. Малките общини като Георги Дамяново и Чипровци са начело, а най-големите градове – Монтана и Лом – са около средното ниво или под него. Колко от около 105 хиляди избиратели, които не са гласували до тази сутрин, ще го сторят до края на деня, ще стане ясно от окончателните данни на комисията.

По информация от: БТА – Монтана.

По информация от: www.bta.bg